Wiele napisano o PHP złych rzeczy, niektóre są prawdziwe jak choćby niekonsekwencja w nazywaniu funkcji, niekonsekwencja w kolejności parametrów funkcji, różne typy danych zwracanych przez funkcję zależnie od kontekstu a inne nie jak choćby to, że nie da się obsłużyć fatal errorów (do pewnego czasu rzeczywiście się nie dało) jak i te wynikające z gustu w stylu „brzydko to wygląda”. Wadą PHP jest na pewno też to, że nie jest JAVĄ 😛 Nie jest też wieloma innymi technologiami a mimo to stał się nieodłączną częścią webdeweloperki na całym świecie. Ta sława wzięła się głównie z tego, że PHP łatwo zainstalować, gładko też przebiegała jego współpraca z webserwerem (apache posiada mod_php do tego celu). Ta łatwość spowodowała jego szybkie rozpowszechnienie się na różnych webhostingach i doprowadziła do popularyzacji samego języka. Praktycznie każdy po krótkim kursie PHP mógł zacząć tworzyć w nim strony i programy. Ta prostota nauki jest i wadą i zaletą. Wadą dlatego, że powstaje dość dużo kiepskiego kodu pisanego przez amatorów, zaletą dlatego, że język się rozprzestrzenia niczym wirus.

Inne języki jak Python czy Ruby (które pod wieloma względami są lepsze od PHP) nie spopularyzowały się jakoś specjalnie głównie przez to, że ich instalacja i uruchomienie kultowego hello world jest/było piekielnie trudne. Problemem też było w przypadku Ruby brak kompatybilności wstecznej co zniechęcało ludzi do projektu. Nie mówiąc o agresywnym ewangelizatorach, którzy atakowali często i gęsto inne języki i ich użytkowników, bo uważali, że ten wybrany przez nich jest „najlepszy”.

Tymczasem PHP mimo iż nie staje się najlepszy to coraz lepszy na pewno. Pozbyto się z niego w końcu mysql_query, który zastąpiony został przez obiektową bibliotekę PDO. Poprawiono wiele nazw funkcji aby tworzyły łatwe do zapamiętania grupy. Dodano traitsy, co wzbogaciło możliwości obiektowe. Dodano natywną obsługę cacheowania kodu (moduł opcache) przez co strony oparte o PHP są jeszcze szybsze (nawet do 40%).

Sam rozwój języka to nie wszystko. Ewoluują i dojrzewają też projekty oparte o PHP a są to frameworki, CMSy, silniki gier, biblioteki, systemy szablonów itd. Sam korzystam choćby z Laravela, który jest świetnie napisanym frameworkiem dającym ogromne możliwości a przy tym bardzo prostym w nauce dzięki przejrzystej dokumentacji.

Wszystko to sprawia, że PHP jest idealnym wyborem do stworzenia pierwszego skryptu, strony, aplikacji. Być może pisanie o PHP w ten sposób jest passe bo mamy takie fajne nowe technologie jak nodeJS ale tak na prawdę to są tylko alternatywy dla rozwiązania idealnego do budowania stron. Nie bez przyczyny choćby Facebook i masa wielkich projektów powstała w PHP, po prostu PHP daje radę 😉